Nohavice súkenné československé

Nohavice súkenné československé boli vyrobené z vlnenej textílie, ktorá nezodpovedala jej pomenovaniu, keďže jej základným materiálom nebolo vlnené súkno, ako by sa mohlo z pomenovania nohavíc zdať, ale nohavice boli vyrobené z vlnenej textílie amerického pôvodu, strednej gramáže, ktorá spadala do kategórie "obleková a kostýmová látka". Pri výbere veľkosti rovnošaty sa riaďte tabuľkou konfekčných veľkostí, ktoré sa týkajú častí rovnošiat československého vzoru. Tabuľka sa nachádza v sekcii "Veľkosti a formulár" tejto webovej stránky. V prípade, ak potrebujete odlišnú veľkosť blúzy alebo nohavíc, kľudne nás kontaktujte prostredníctvom našej e-mailovej adresy. Najbližší pracovný deň Vám na Vaše otázky odpovieme.

Zvolte si variantu:

130,00 €

K tomuto produktu by sa Vám mohol hodiť


Historické okienko a detailný opis produktu

Nohavice súkenné československé boli vyrobené z vlnenej textílie, ktorá nezodpovedala jej pomenovaniu, keďže jej základným materiálom nebolo vlnené súkno, ako by sa mohlo z pomenovania nohavíc zdať, ale nohavice boli vyrobené z vlnenej textílie amerického pôvodu, strednej gramáže, ktorá spadala do kategórie "obleková a kostýmová látka". Nohavice súkenné československé nosili viacmenej všetky stavovské skupiny čs. voj. jednotiek v ZSSR s tým, že k individuálnemu šitiu nohavíc pre gážistov, dochádzalo len na základe pridelenej metráže vlnenej látky a v týchto prípadoch mali nohavice strih odvodený od nohavíc súkenných československých, kde najčastejším rozdielom bolo umiestnenie vreciek nohavíc.

Za existencie čs. voj. jednotiek v ZSSR boli na jej továrenskú výrobu použité len tri základné typy vlnených textílií, a to:

Vlnená textília utkaná v keprovej väzbe 2/2, za použitia prírodnej vlnenej, česanej a melírovanej priadze (melange-melanž). Pôvodne americká látka mala farebný odtieň, ktorý sa v americkej armáde označoval skratkou "O.D.", čo znamenalo označovanie farebného odtieňu "Olive Drab" (nevýrazná olivovozelená farba. Nohavice mali farebný odtieň O.D.3, ktorý viacmenej zodpovedal farebnému odtieňu olivovozelenej farby. Československé útvary intendancie tento typ textílie vo svojich zoznamoch označovali ako "ševiot", resp. "cheviot", čo vyplývalo z názvoslovia zavedeného UVS GIU RKKA. Vyššie opísaný typ látky patril medzi skupinu vlnených látok určených na výrobu sovietskych blúz, kiteľov a nohavíc označovanú, ako "importné vlnené textílie", členenú na ďalšie tri podskupiny, a to "diagonály", "ševioty" a "trikot". Vlastná textília bola označená, ako "Ševiot AM-2", šírky 144-149cm s farebným odtieňom svetlej farby khaki. Išlo o tenkú vlnenú textíliu typu boston, ktorá bola utkaná v keprovej väzbe 2/2 za použitia krútenej vlnenej priadze a hrubšieho merina.

Ďalším typom vlnenej textílie, ktorá sa používala na výrobu čs. "súkenných" nohavíc bola látka s farebným odtieňom O.D.9, ktorý pripomínal farbu khaki. Tento typ textílie UVS GIU RKKA zaradilo medzi skupinu vlnených látok určených na výrobu sovietskych blúz, kiteľov a nohavíc označovanú, ako "importné vlnené textílie", členenú na ďalšie tri podskupiny, a to "diagonály", "ševioty" a "trikot". Vlastná textília bola označená, ako "Ševiot AM-4", šírky 142-145cm a mala farbu khaki. Vyrábala sa tkaním z krútenej mykanej vlnenej priadze č. 20/2, z polohrubých vlnených vlákien a z útkovej nite č. 9. Textília mala zvýšenú gramáž (520-540g na 1m2), bola utkaná v keprovej väzbe 2/2 a jej lícna strana obsahovala chlp.

Na výrobu nohavíc čs. vzoru sa taktiež používala aj prírodná vlnená textília amerického pôvodu tmavšej zelenej farby, bola vyrobená na priemyselnom pletacom stroji, technológiou plochého pletenia, za použitia prírodnej vlnenej, česanej a melírovanej priadze (melange-melanž), čím sa dosiahla veľmi jemná a čiastočne aj pružná väzba vlnenej textílie. Československé útvary intendancie dokonca v niektorých svojich zoznamoch použili pre tento typ textílie veľmi výstižné pomenovanie, a to "elastik" alebo "elastique". Toto bolo odvodené od názvu textílie, dodávanej pre americké ozbrojené sily, ktorá sa napr. označovala ako "Cloth, Wool Elastique, O.D., 18-oz.", atď. a vyrábala sa v dvoch farebných odtieňoch, a to tmavšej zelenej farby "Olive Drab No. 32" a svetlejšej zelenej farby "Light Olive Drab No. 34". Z elastiku sa šili súčasti americkej dôstojníckej rovnošaty a rovnošaty pre kadetov amerického letectva. Pokiaľ československé útvary intendancie používali pre vyššie opísanú látku pomenovanie elastik, UVS GIU RKKA uvedený typ látky zaradilo medzi skupinu vlnených látok určených na výrobu sovietskych blúz, kiteľov a nohavíc označovanú, ako "importné vlnené textílie", členenú na ďalšie tri podskupiny, a to "diagonály", "ševioty" a "trikot". Vlastná textília bola označená, ako "Diagonaľ AM-40", mala šírku 148cm a farebný odtieň tmavej farby khaki. Textília bola upletená z krútenej vlnenej priadze vyššej gramáže č. 37/2, bola pomerne hrubá, na povrchu jemne lesklá a pri žehlení bola jemne poddajná. Napriek týmto parametrom jej jemnosť nedosahovala úrovne sovietskej vlnenej textílie typu diagonaľ art. 1408 a typu gabardin art. 1311. Ak mala textília farbený odtieň svetlej farby khaki, prípadne menej často oceľovosivej alebo modrej farby išlo o vlnenú textíliu, ktorú UVS GIU RKKA označovalo, ako "Diagonaľ AM-38". Keďže tento typ textílie sa vyznačoval výraznou diagonálnou linkou, na základe tejto skutočnosti sa medzi vojakmi RKKA s obľubou neoficiálne označoval aj ako "amerikanskyj diagonaľ" alebo niekedy aj nesprávne, ako "gabardin" (slovensky: "gabardén").

Nohavice "súkenné" československé, ktoré sa z amerického elastiku, resp. z vlnenej látky typu diagonaľ AM-40 továrensky vyrábali v ZSSR sa k čs. vojenským jednotkám v ZSSR dostávali až v priebehu roka 1944 alebo až v úplnom závere II. svetovej vojny.

Nohavice súkenné československé mali strih podobný rajtkám, čím sa bez väčších problémov mohli nosiť aj k čižmám. Na vonkajšom obvode pásca nohavíc bolo našitých šesť alebo sedem pútok na remeň do nohavíc. Všetky pútka boli jednokomorové šírky 12mm a svetlosti 50mm. Pútka nohavíc boli našité na líci prednej a zadnej strany pásca nohavíc. Rubná strana pásca nohavíc bola po celom jej obvode podšitá prírodnou bavlnenou textíliou svetlej béžovej alebo sivomodrej farby, utkanej v keprovej alebo plátnovej väzbe. Na prednom diely nohavíc, vo vzdialenosti 25mm od bočných vonkajších švov nohavíc, sa nachádzali dve šikmé včlenené vrecká, každé s otvorom dĺžky 120mm, ktoré v uhle 25° smerovali k podkrytovému rázporku predného dielu nohavíc. Vrecká nohavíc obsahovali vačky, vyrobené z rovnakej prírodnej bavlnenej textílie, ako podšívka pásca nohavíc. Nad pravým vreckom, v šve medzi predným dielom a páscom nohavíc, sa nachádzalo malé včlenené vrecko na hodinky. Podkrytový rázporok sa zapínal piatimi kovovými gombíkmi z kovu bielej farby, priemeru 16mm. Rovnaké gombíky sa nachádzali aj na líci pásca nohavíc, štyri na prednej a dva na zadnej strane a slúžili na pripnutie trakov. Sáry nohavíc sa pod kolenami, v oblasti lýtok, lievikovito zužovali a ich dolné okraje obsahovali podkrytové rázporky, kde každý rázporok sa zapínal na dva kovové gombíky z kovu bielej farby, priemeru 16mm. Rázporky nohavíc boli podšité prírodnou bavlnenou textíliou svetlej béžovej alebo sivomodrej farby, ktorá bola utkaná v keprovej alebo plátnovej väzbe. Rovnaká textília sa použila aj na olemovanie dolných okrajov sár nohavíc.

Nami ponúkané varianty produktu uvedeného pod touto položkou spĺňajú všetky vyššie uvedené parametre.