Čapica poľná československá

Čapica poľná československá, resp. čapica letná je vyrobená z prírodnej vlnenej textílie strednej gramáže, spadajúcej do kategórie "obleková a kostýmová látka". 

Zvolte si variantu:

39,00 €

K tomuto produktu odporúčame zakúpiť

alebo


Historické okienko a detailný opis produktu

Čapica poľná československá, resp. čapica letná bola vyrobená z prírodnej vlnenej textílie strednej gramáže, spadajúcej do kategórie "obleková a kostýmová látka". Poľná čapica tzv. "lodička" bola utkaná v keprovej väzbe 2/2, za použitia prírodnej vlnenej, česanej a melírovanej priadze (melange-melanž). Pôvod látky bol americký a jej farebný odtieň sa v americkej armáde označoval skratkou "O.D.", čo znamenalo označovanie farebného odtieňu "Olive Drab" (nevýrazná olivovozelená farba). Lodička mala farebný odtieň O.D.3, ktorý viacmenej zodpovedal farebnému odtieňu olivovozelenej farby. Československé útvary intendancie tento typ textílie vo svojich zoznamoch označovali ako "ševiot", resp. "cheviot", čo vyplývalo z názvoslovia zavedeného UVS GIU RKKA. Vyššie opísaný typ látky patril medzi skupinu vlnených látok určených na výrobu sovietskych blúz, kiteľov a nohavíc označovanú, ako "importné vlnené textílie", členenú na ďalšie tri podskupiny, a to "diagonály", "ševioty" a "trikot". Vlastná textília bola označená, ako "Ševiot AM-2", šírky 144-149cm s farebným odtieňom svetlej farby khaki. Išlo o tenkú vlnenú textíliu typu boston, ktorá bola utkaná v keprovej väzbe 2/2 za použitia krútenej vlnenej priadze a hrubšieho merina. Lodička mala, v porovnaní so strihom lodičiek používaných československou armádou 1918-1939, nižšiu siluetu a továrensky sa vyrábala v moskovskej odevnej fabrike č. 8 "Krasnyj Vojin", ktorá sa zameriavala na výrobu vojenských pokrývok hláv.

Ďalším typom vlnenej textílie, ktorá sa používala na výrobu čs. poľných čapíc bola látka s farebným odtieňom O.D.9, ktorý pripomínal farbu khaki. Tento typ textílie UVS GIU RKKA zaradilo medzi skupinu vlnených látok určených na výrobu sovietskych blúz, kiteľov a nohavíc označovanú, ako "importné vlnené textílie", členenú na ďalšie tri podskupiny, a to "diagonály", "ševioty" a "trikot". Vlastná textília bola označená, ako "Ševiot AM-4", šírky 142-145cm a mala farbu khaki. Vyrábala sa tkaním z krútenej mykanej vlnenej priadze č. 20/2, z polohrubých vlnených vlákien a z útkovej nite č. 9. Textília mala zvýšenú gramáž (520-540g na 1m2), bola utkaná v keprovej väzbe 2/2 a jej lícna strana obsahovala chlp.

Na výrobu tzv. lodičiek čs. vzoru sa taktiež používala aj prírodná vlnená textílie amerického pôvodu tmavšej zelenej farby, bola vyrobená na priemyselnom pletacom stroji, technológiou plochého pletenia, za použitia prírodnej vlnenej, česanej a melírovanej priadze (melange-melanž), čím sa dosiahla veľmi jemná a čiastočne aj pružná väzba vlnenej textílie. Československé útvary intendancie dokonca v niektorých svojich zoznamoch použili pre tento typ textílie veľmi výstižné pomenovanie, a to "elastik" alebo "elastique". Toto bolo odvodené od názvu textílie, dodávanej pre americké ozbrojené sily, ktorá sa napr. označovala ako "Cloth, Wool Elastique, O.D., 18-oz.", atď. a vyrábala sa v dvoch farebných odtieňoch, a to tmavšej zelenej farby "Olive Drab No. 32" a svetlejšej zelenej farby "Light Olive Drab No. 34". Z elastiku sa šili súčasti americkej dôstojníckej rovnošaty a rovnošaty pre kadetov amerického letectva. Pokiaľ československé útvary intendancie používali pre vyššie opísanú látku pomenovanie elastik, UVS GIU RKKA uvedený typ látky zaradilo medzi skupinu vlnených látok určených na výrobu sovietskych blúz, kiteľov a nohavíc označovanú, ako "importné vlnené textílie", členenú na ďalšie tri podskupiny, a to "diagonály", "ševioty" a "trikot". Vlastná textília bola označená, ako "Diagonaľ AM-40", mala šírku 148cm a farebný odtieň tmavej farby khaki. Textília bola upletená z krútenej vlnenej priadze vyššej gramáže č. 37/2, bola pomerne hrubá, na povrchu jemne lesklá a pri žehlení bola jemne poddajná. Napriek týmto parametrom jej jemnosť nedosahovala úrovne sovietskej vlnenej textílie typu diagonaľ art. 1408 a typu gabardin art. 1311. Ak mala textília farbený odtieň svetlej farby khaki, prípadne menej často oceľovosivej alebo modrej farby išlo o vlnenú textíliu, ktorú UVS GIU RKKA označovalo, ako "Diagonaľ AM-38". Keďže tento typ textílie sa vyznačoval výraznou diagonálnou linkou, na základe tejto skutočnosti sa medzi vojakmi RKKA s obľubou neoficiálne označoval aj ako "amerikanskyj diagonaľ" alebo niekedy aj nesprávne, ako "gabardin" (slovensky: "gabardén").

Korpus lodičky sa skladal z troch textilných dielikov, ktorými boli elipsovitá strecha lodičky v strede s priehybom smerujúcim nadol a pár bočných textilných dielikov s oblým horným okrajom. Tieto dieliky boli vzájomne zošité, čím sa vytvoril jeden textilný korpus. Okolo jeho vonkajšieho obvodu bol prišitý špecificky tvarovaný textilný dielik, ktorý za zlých poveternostných podmienok mohol slúžiť, ako príklopka uší a nátylník v jednom. Tento mal v mieste čelného švu výšku 20mm a v mieste tylového švu výšku 50mm a medzi týmito bodmi bol jeho horný okraj tvarovaný do nepravidelného zaoblenia v prednej časti s prudko stúpajúcou tendenciou a od približne druhej tretiny celkovej dĺžky lodičky s jemným zaoblením smerujúcim v miernom klesaní k tylovému švu lodičky. Spodný okraj takto tvarovaného dielika príklopky uší a nátylníka v jednom bol rovný, rovnako ako pri ostatných tu opísaných dielikoch lodičky. Lodička bola podšitá sivou prírodnou bavlnenou podšívkou, utkanou v atlasovej väzbe. 30mm široký potný prúžok bol vyrobený z prírodnej bavlnenej textílie čiernej farby, na lícnej strane povulkanizovanej a utkanej v plátnovej väzbe. Potné prúžky sa vyrábali aj z textílie čokoládovohnedej farby.

Nami ponúkané varianty produktu uvedeného pod touto položkou spĺňajú všetky vyššie uvedené parametre.