Blúza súkenná anglická-ekonomická (Battledress Blouse, 1940 Pattern)

Panther-Store Heritage/Made in Czechoslovakia

Pri výbere veľkosti rovnošaty sa riaďte tabuľkami konfekčných veľkostí, ktoré sa týkajú blúz a nohavíc rovnošaty britskej súpravy Battledress. Tabuľky sa nachádzajú v sekcii "Veľkosti a formulár" tejto webovej stránky. V prípade, ak si nie ste istí Vašou veľkosťou blúzy či nohavíc, kľudne nás kontaktujte prostredníctvom našej e-mailovej adresy. Hneď, ako to bude možné Vám na Vaše otázky odpovieme.

Zvolte si variantu:

160,00 €

Historické okienko a detailný opis produktu

Konkrétne, v tejto položke ponúkame ekonomickú anglickú vlnenú blúzu Battledress Blouse, 1940 Pattern, ktorá sa niekedy označuje aj ako 1940 Pattern (Austerity) alebo dokonca nesprávne, ako 1942 Pattern. Blúza bola do britskej kráľovskej armády zavedená na základe Špecifikácie U/1076B zo dňa 2. januára 1943. Blúza bola zjednodušená, dve vnútorné vrecká boli zredukované na jedno a všetky gombíky boli z plastu (kompozitu) vzor C.A. 5377. Súčasti britskej súpravy Battledress boli pre československé vojenské jednotky v ZSSR dodávané cez Murmaňský (Archangeľský) koridor z Veľkej Británie. Tieto boli taktiež používané československými dôstojníkmi, ktorí prichádzali do ZSSR z Veľkej Británie alebo zo Stredného východu. Britská súprava Battledress, 1940 Pattern bola v ZSSR používaná od jesene 1943 až do konca II. svetovej vojny.

S niektorými zákazníkmi sme diskutovali o farebnom tóne použitých plastových gombíkov vzor C.A. 5377 a z tohto dôvodu sme sa rozhodli, že vydáme nasledujúce usmernenie. Keďže farba plastových (kompozitových/vegetable ivory (orech tagua)) gombíkov vzor C.A. 5377 bola špecifikáciou definovaná ako farba nevýrazná (drab) odtieň tejto farby nebol detailne špecifikovaný, napr. ako olivovo nevýrazná, hnedá nevýrazná, zemitá nevýrazná, atď. Plastové gombíky vzor C.A. 5377 boli vyrábané britskými súkromnými spoločnosťami, napr. Lacrinoid Products Ltd. London (predtým známa ako London Buttons Co.), Dormer Plastics Ltd., atď. V súčasnosti môžeme na trhu nájsť dôkazy, že dokonca ani tieto firmy neboli v danej veci v zhode, čo je plne pochopiteľné pretože nešpecifikovaná nevýrazná farba môže mať veľmi široké farebné spektrum od svetlohnedej, cez farbu khaki až po olivovú zelenú farbu. Z tohto dôvodu sa nepokúšame ani my hľadať žiadny logický systém vo farebných tónoch nevýraznej farby, ale pokúšame sa vychádzať z tých odtieňov, ktoré boli obvyklé počas II. svetovej vojny. Doposiaľ sme videli toľko pôvodných gombíkov z II. svetovej vojny vzor C.A. 5377 a dokonca aj vzor C.A. 2253 (otočný gombík s tŕňom) v niekoľkých odtieňoch nevýrazných farieb, že nemôžeme akceptovať názor, že tieto gombíky musia mať len tmavohnedú alebo len hnedú farbu, či dokonca farbu khaki, resp. olivovú nevýraznú, alebo akúkoľvek hnedastú či zelenkastú farbu. Keďže sa v našom obchode snažíme nasledovať jasné historické pozadie, a to tak veľmi, ako je to možné, nikdy nemôžeme byť pri vyššie uvedených britských plastových gombíkoch z obdobia II. svetovej vojny, zameraní len na jediný odtieň nevýraznej, napr. olivovej zelenej alebo hnedej farby, atď.